NEJLEPŠÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ A K DOVOLENÉ

Italská města a historické památky jsou mezi turisty nesmírně populární, a to byste měli brát v úvahu. Do Říma, Florencie a Benátek proudí nejvíce návštěvníků od jara do října, proto si ubytování rezervujte dostatečně dlouho dopředu. V srpnu ve městech ruch obyčejně trochu utichá, neboť jejich obyvatelé se uchylují před horkem k moři. Například nejlevnější ubytování v hotelu můžete ve Florencii najít právě v srpnu. O Velikonocích Řím zaplaví poutníci a v Benátkách se v únoru ocitne u příležitosti slavného karnevalu třikrát více turistů než místních obyvatel.
Přímořská letoviska praskají ve švech v červenci a v srpnu, zatímco v červnu a září tu potkáte méně výletníků, a přitom jim počasí stále přeje. Na začátku léta bývají pláže i moře ještě neuvěřitelně čisté. Právě horkost a suchost hlavně velkých a větších italských měst v srpnu a také forma jakýchsi celozávodních dovolených vylidní italská města a zahltí přímořská letoviska. I když Italové ví, že za dovolenou v srpnu zaplatí dvakrát tolik, co v červenci a dvaapůlkrát více než na začátku července, nic je nezastaví. Poslední týden v srpnu je už na leckterých místech levnější, začátek září je potom minimálně čtyřikrát i více levnější než už zmiňovaný srpen. Každopádně z června nemusíte mít obavu, od začátku června je už i v severní Itálii velmi teplo a voda už začíná být příjemně vlažná. Poslední roky jako by si počasí dělalo z turistů blázny a v červnu bývá stálejší počasí než v červenci, kdy se přece jen objevují teplotní výkyvy a bouřky.
Období od prosince do března se považuje za lyžařskou sezónu, i když první sníh často napadne už v listopadu.


DOPRAVA PO ITÁLII

Itálie má velmi rozvětvenou síť silnic a jízda je nejpříhodnějším způsobem, jak se seznámit s krajinou. Ovšem jsou tu poplatky a benzín je drahý. Pokud se rozhodnete pronajmout si auto, potřebujete platný národní řidičský průkaz nebo mezinárodní řidičské oprávnění (vydává je Policie ČR). Doprava je v Itálii pravostranná, tak jsme na to zvyklí z České republiky. Zahraniční turisté mohou využít bezplatné pomoci v nouzi od Italského Automobilového Klubu (Automobile Club d´Italia - ACI, Via Marsala 800, Řím, tel: +39 06 49981).
Po cestě raději využívejte odpočívadel, neboť každý týden býváme svědky havárií českých turistů, kteří neodhadnou svoje možnosti. V pátek v noci a v sobotu bývají odpočívadla s občerstvením u benzinových pump (v Itálii "Area servizio") v letní sezóně přeplněná, hlavně toalety, pokud tedy nepotřebujete brát benzín nebo jíst, používejte menších odpočívadel, i zde jsou toalety a nebývá tu tak plno. Tento typ odpočívadel je však pouze v Rakousku, na italské straně se s nimi nesetkáte (respektive pár jich najdete během prvních kilometrů za rakouskou hranicí).
V případě nouze slouží pro tísňová volání dva druhy hlásičů, vzdálené od sebe asi 2 km. Dálnice jsou vybaveny speciální signalizací, která upozorňuje na jakékoli nebezpečí.
Pohonné hmoty natankujte především u nás a než vjedete na italské území - bezolovnatý benzín (95 okt.) stojí v Itálii 1,084 až 1,106 €, nafta 0,884 až 0,891 €, LPG 0,50 €. Pokud chcete alespoň trochu ještě ušetřit,všimněte si, zda u některých stojanů není cedule "Fai da te" ("Obslužte se sami"), kde přijde benzin na 1,062 až 1,067 €, nafta 0,858 až 0,867 €. Jde ale pouze o stojany takto označené.
Použití bezpečnostních pásů je v Itálii povinné, i na zadních sedadlech, pokud tam jsou. Za nerespektování je pokuta 32,80 až 131,20 €. Ve výbavě musí být červený trojúhelník (pokuta nejméně 55 €). Povinné je používat světla při průjezdu tunelem (pokuta 25 €). Podle novely italského silničního zákona s účinností od 07.08. 2002 jste povini svítit kromě obvyklých případů (snížená viditelnost, noc a pod.) zajízdy po dálnici a hlavních mimoměstských komunikacích vždy. Dále mobilní telefony lze používat výhradně se sadou handsfree nebo headset. Telefonování za jízdy 32,80 - 131,20 €. Sankce za opilost jsou uplatňovány při zjištění hladiny alkoholu v krvi vyšší než 0,5 promile.

Rychlostní limity: auto - v obci 50 km/h (s karavanem 50 km/h), na silnici 90 km/h (80 km/h), na dálnici 130 km/h (100 km/h). Za překročení do 10 km/hod. 32,80 až 131,20 €, 10 - 40 km/hod. 131,20 až 524,79 €, nad 40 km/hod. 328,00 až 10311,99 € a odebrání řidičského průkazu na 1 - 3 měsíce, respektive na 3 - 6 měsíců, je-li řidič držitelem průkazu méně než 3 roky.

Při vyšší hladině alkoholu v krvi činí pokuta od 328,00 až 10311,99 €, případně odebrání ŘP na dobu od 15 dnů do 3 měsíců nebo uvěznění do 1 měsíce. Za opakovaný přestupek během jednoho roku odebrání ŘP na 1 -6 měsíců.
Při převozu kola na zadní stěně kempového přívěsu musí být označeno červeným čtvercem 50x50 cm se čtyřmi červenými odrazkami v rozích.

Na dálnici je zakázán soukromý odtah vozidel. Za umístění botičky na auto se platí pokuta 25 až 65 €. Ve městě je přejíždění z jednoho pruhu do druhého v jednom směru zakázané. V zimním období je většinou povinné použité sněhových řetězů. Italská policie nerozlišuje přestupky cizinců stejně jako místních řidičů. Do Itálie je zakázán je dovoz pohonných hmot v rezervních kanystrech, nebezpečných zvířat, nástrojů, léků a syrového masa. Psi a kočky musí mít veterinární potvrzení od našeho veterináře s vyznačením, že bylo očkováno proti vzteklině. Potvrzení nesmí být starší 20 dnů a musí být přeloženo do italštiny. Psi na veřejnosti musí mít náhubek a být na vodítku.

HRANIČNÍ PŘECHODY

s Rakouskem
Brenner na dálnici z Innsbrucku je nejlépe vybavený přechod, kde můžete také obdržet turistické mapy a informace. V sezóně, o některých víkendech nebo kolem svátků bývá přechod přeplněný. Přes Tarvisio vede nejrychlejší cesta z Vídně do Benátek. Eosia Pass (8-22 hod.), Rombo Pass (8-20 hod., do května a od října, potom nonstop), Brenner Pass, S. Candino - Arhbach, Croce Carnico Pass, Nassfeld (1.10.-31.5. od 7-23 hod., nonstop).

se Švýcarskem
Great St. Bernnard Tunnel,
Great Bernard Pass,
Ponte Ribellasca - Camedo Locarno (5-24 hod.),
Piaggio di Valmara - Madonna (v pondělí 7:30-12 hod., neděle zavřeno),
Ponte Tresa, Ponte Chiasso,
Brogeda (sobota 7-12 hod., neděle zavřeno),
Maslianico - S. Simone (v pondělí 6-21 hod., neděle 7-21 hod.),
Oria (Vasolda),
Splungen Pass (v sezóně 6-22 hod., 1.7.-31.8. 5-24 hod.),
Villa di Chiaventa,
Tirano - Piattamala - Campolocogno (8-20 hod.),
Gioro di S. Maria - Wormser Joch (6-22 hod., červenec - srpen),
Tubre - Mustair (6-24 hod.).

MĚNA

Dnem 1. 1. 2002 byla uvedena do oběhu nová měna EUR, která se tak stala národní měnou 12 členských států Evropské unie. Nová jednotná měna euro tak nahradila původní měny zemí Belgie, Finska, Francie, Irska, Lucemburska, Německa, Portugalska, Rakouska, Řecka, Španělska a také Itálie.
Měnová jednotka euro má mezinárodní zkratku EUR, jako symbol se používá písmeno € (pro centy pak písmeno c). 1 EUR = 100 centů (cca 1937 lir = cca 31 Kč)
Peníze můžete proměnit v bankách a směnárnách nebo i cestou ve směnárenském automatu (na letišti, nádraží, ve velkém supermarketu). Ve většině hotelů, restaurací a obchodů můžete platit také eurošeky a kreditními kartami.
Evropská měna je tvořena z mincí v hodnotě 1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, 1€, 2€ a bankovek v hodnotě 20€, 50€, 100€, 200€ a 500€.

CELNÍ POPLATKY

Bezcelně lze do Itálie dovážet věci osobní potřeby:

 • 200 ks cigaret, 100 ks cigaret o váze 3 g/ks, 50 ks doutníků, 250 g tabáku,
 • alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let (1 l alkoholických nápojů s obsahem 22 %, 2 l likéru nebo šumivého vína nepřesahující 22 % alkoholu, 2 l lehkých vín ),
 • 50 g parfému, 1/4 l toaletní vody
 • 500 g kávy, 200 g kávového extraktu, 100 g čaje.
 • dovoz benzínu v kanystru je zakázán.
 • dovoz a vývoz hotovosti je omezen na částku 10.000,- Euro, nad uvedenou částku je třeba vyplnit prohlášení o dovozu/vývozu peněz.

DANĚ A VRÁCENÍ DANĚ Z PŘIDANÉ HODNOTY

Daň z přidané hodnoty neboli IVA, jak se jí říká v Itálii, se obvykle pohybuje ve výši od 12 - 35% je zahrnuta v ceně zboží. Návštěvníci, kteří nejsou občany Itálie mohou požadovat vrácení IVA ze zboží, když opouští EU, připravte se však na složitou proceduru. Ze zmíněného důvodu doporučujeme obchody s nálepkou "Euro Free Tax". Tady předložíte prodejci svůj pas a vyplníte příslušný formulář, a daň vám ihned odečtou z ceny položky. Další možností je ukázat na celnici při cestě domů zboží a účtenku. Tu vám orazítkují a můžete ji doručit zpátky do prodejny, odkud vám nakonec daň pošlou.

ETIKETA A SPROPITNÉ

V italské společnosti jsou stále zakořeněny tradice a Italové bývají velmi společenští. Mezi jednotlivými generacemi existují jisté stupně vztahů - zatímco stejně staré nebo mladší kamarády pozdravte slovem ciao (ahoj, používá se při příchodu i při odchodu), starší přivítejte slovem piacere (těší mně), buon giorno (dobrý den, používejte během dopoledne, asi do oběda) nebo buona sera (dobrý večer, časově používejte klidně už od oběda, nic nezkazíte) a při loučení nezapomeňte říci arrideverci (nashledanou, starším a váženým lidem můžete spíše říci arridevederLa, mnohem zdvořilejší a formálnější varianta).

Italové bývají k zahraničním návštěvníkům obvykle přátelští. Když vstoupíte do obchodu nebo baru, je zvykem pozdravit univerzálním buon giorno nebo buona sera, a to samé platí i při odchodu (můžete říci také arrideverci). Někdy můžete použít i neutrální salve. Italové vám také ochotně poradí, nevíte-li kudy dál. Pokud nemluvíte italsky, oslovte dotyčného na ulici scusi (promiňte) a poté mu řekněte jméno nebo název místa, kam se chcete dostat. Na poděkování (grazie) vám Ital většinou odpoví prego (není zač).
Italům velmi záleží na oblečení a neobvyklý či odvážný oděv budí pozornost kolemjdoucích. V církevních institucích nezapomeňte na přísná pravidla zakazující odhalený trup, ramena a kolena. Nepsaným zvykem italské módy je, že oblečení by mělo působit nákladně. Pokud dva lidé mají na sobě stejný oděv, je to proto, že Italové jsou v módě konzervativní, podobně jako v mnoha dalších aspektech každodenního života.

V restauraci, kde není do výsledné sumy započítáno obslužné (couvert, cca 15%), spropitné očekávají. K účtu v restauracích se obvykle přidává kolem 10 procent, ale číšníci očekávají další spropitné ve výši 50 centů na osobu. Spropitné nepředpokládají v žádném z rodinných restauračních zařízení. Řidiči taxíků by měli být odměněni spropitným podle kvality služby - obvykle 8 - 10% nebo 1 €. Spropitné pro hotelový personál pak 0,5 - 1 €, to podle standardu hotelu. Uvaděči v kině a v divadle očekávají malé spropitné za doprovod k sedadlům (ovšem není už mnoho kin, kde ještě bývají uvaděči). Něco dejte také kostelníkovi nebo kustodům zvláště pokud otevřou kostel nebo muzeum kvůli vám nebo mimo normální otevírací hodiny. Nikdy nedávejte nižší spropitné než 50 centů.


DŮLEŽITÉ KONTAKTY ITÁLIE

Důležitá telefonní čísla:

112 ... policie
113 ... první pomoc
115 ... hasiči
116 ... silniční provoz s nonstop provozem, služba patřící ACI

Pomoc českým občanům v nouzi

MZV při pomoci českým občanům v těchto situacích vychází především z Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích publikované pod č. 32/1969 Sb. (zejména čl. 5, odst. a) a ve smyslu této úmluvy chrání zájmy českých státních příslušníků v cizině. Podle kompetenčního zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy v platném znění, MZV zajišťuje ochranu práv a zájmů České republiky a jejích občanů v zahraničí. V souladu s vnitřními předpisy MZV zastupitelský úřad ČR v zahraničí poskytne pomoc občanu ČR, který se v době svého přechodného pobytu v cizině ocitl v nouzi v důsledku události hodné zvláštního zřetele a není schopen řešit svoji situaci bez této pomoci, a to na základě žádosti o pomoc ze strany občana nebo jeho osoby blízké.

Pravidla pro poskytnutí pomoci v nouzi najdete na internetových stránkách MZV ČR www.mzv.cz. Pomoc v nouzi se uplatňuje dle konkrétního případu a potřeb.

ČESKÉ ZASTUPITELSKÉ ÚŘADY V ITÁLII

Naše ambasáda může pomoci českým občanům hlavně v případech nepravdivého obvinění z trestného činu a v jiných případech, kdy jsou porušována práva českého občana.

Velvyslanectví Řím

adresa

Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322, 00192 Roma, Italia

tel

003906/3244459-63,3609571,KO-36095741

fax

003906/3244466

e-mail

rome@embassy.mzv.cz

Titulář

PhDr. Hana ŠEVČÍKOVÁ

Funkce

velvyslankyně

Působnost úřadu

diplomatická a konzulární pro Italskou republiku a Maltskou republiku

Časový posun

0 hod.

Provozní hodiny úřadu

pondělí - pátek 07.45 - 16.15

úřední hodiny KO pro veřejnost:

pondělí - pátek 08.00 - 12.00

Itálie - Generální konzulát Miláno

Italská republika generální konzulát Miláno - Consolato Generale della Repubblica Ceca
Via G.B.Morgagni 20 - 20129 Milano Italia

tel

003902/29403007,29403051, KO-29409870

fax

003902/29404401

e-mail

milan@embassy.mzv.cz

Titulář

Ing. Josef Molata

Funkce

generální konzul

Působnost úřadu

konzulární pro sever Italské republiky, tj. kraje Piemont, Ligurie, Lombardie, Aosta, Toskánsko, Emilia-Romagna, Benátsko, Furlansko-Julské Benátsko, Tridentsko-Horní Adiže

Časový posun

0 hod.

Provozní hodiny úřadu

pondělí - pátek 07.45 - 16.15

úřední hodiny pro veřejnost

pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Benátky - konzulární jednatelství
(červen - srpen)

Venezia - Corte Contarino 1583/A
tel.: (041) 5210383
fax: (041) 5210319

Neapol - honorární konzulát

Consolato Honorare della Republice Ceca
Via Corso Umberto I. 275
801 21 NAPOLI
tel. 081/286119)

Udine - honorární konzulát

Consolato Honorare della Repubblica Ceca
Dr. Paolo Petiziol; Piazetta Antonini 6
330 00 Udine
tel. 0432-509445

Velvyslanectví Itálie v ČR

Nerudova ulice 20, Praha 1
tel. 233 080 111


TELEFONOVÁNÍ

V označených automatech můžete použít také svoje kreditní karty VISA. Doporučujeme telefonovat v době od 22.00 do 8.00 hod. nebo v neděli, kdy jsou poplatky nejnižší. Připomínáme, že z veřejných automatů lze volat do zahraničí přímo. Vytočíte "00420" (tedy Českou republiku) potom předčíslí města, ale bez nuly, např. pro Brno "5" a pak účastnické číslo.

V Itálii jsou tři operátoři mobilních telefonů - TIM, Omnitel a Wind. Zjistěte si, dříve, než odjedete do Itálie, jaké jsou poplatky za spojení u jednotlivých operátorů. U některých je lepší přijímat hovory, u druhých zase volat, u dalších třeba posílat SMS. Mobilním telefonům se v Itálii říká cellulare nebo někdy familiárněji telefonino.

Po skončení hovoru kartu vyjměte, pokud náhodou zapomenete, přístroj vám dá pípáním zvukové znamení, že máte kartu odebrat.
Telefonní kartu si zakoupíte v hodnotách 2,58 nebo 5,16 €. Karta je obdélníková a v pravém horním rohu má perforovaný růžek, ten vám značí neporušenost karty. Před použitím růžek odtrhněte, na kartě máte vizuálně a přehledně naznačenou, kterou stranou zasunete kartu do přístroje. Nejprve ovšem zvedněte sluchátko, aparát se vám ohlásí oznamovacím tónem a vyzve vás k vhození mince nebo k zasunutí telefonní karty. Po vložení se vám karta ohlásí a ohlásí aktuální stav svojí hodnoty.
Po Itálii je mnoho telefonních automatů, které jsou jak na mince, tak i na telefonní karty.
Telefonní karty (carta nebo scheda telefonica) prodávají v barech, u novinových stánků a v tabacchi. Nejnovější veřejné automaty mají návod k obsluze ve čtyřech světových jazycích (italštině, angličtině, francouzštině a němčině). Jazyk se volí stisknutím pravého horního tlačítka. Telefony najdete i v barech a restauracích. Ve větších městech objevíte telefonní hovorny (Telefoni), kde vám přidělí kabinku. Hovor uhradíte při odchodu. Za tuto službu se neúčtuje sice žádný poplatek, avšak ověřte si sazby za hovory.

STÁTNÍ SVÁTKY

Banky a většina pracovišť mají zavřeno:

 • Nový rok (1. ledna),
 • Tři králové (6. ledna),
 • Velikonoční pondělí (duben, svátky jsou již od Zeleného čtvrtku),
 • Den Osvobození (25. dubna),
 • Svátek práce (1. května),
 • Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna),
 • Všech svatých (1. listopadu),
 • Neposkvrněné početí Panny Marie (8. prosince),
 • Vánoce (25. prosince),
 • Svátek Sv. Štěpána (26. prosince).

OTEVÍRACÍ DOBY PAMÁTEK, VSTUPNÉ

Italská muzea se zvolna přizpůsobují novým předpisům, jež zejména na severu nařizují otevírací dobu denně od 9 h do 19 h, kromě dvou pondělků v měsíci a samozřejmě státních svátků. V sobotu a v neděli od 9 do 12.30 h. Soukromá a menší muzea si tento čas naopak určují sama, a tak doporučujeme si vše předem ověřit telefonicky. Archeologická naleziště bývají přístupná od 9 ráno do jedné hodiny před západem slunce (úterý – neděle). Do kostelů se většinou dostanete od 7 hodiny ranní do 13.30 a od 16 h do 19 h. Většinou ovšem turisty nepouští dovnitř během bohoslužeb.
K návštěvě některých římských památek, například vatikánské knihovny, potřebujete písemné povolení, které obdržíte na adrese: Comune di Roma Soprintendenze Comunale, Piazza Campitelli 7, Roma, tel.00 39 06-67103238, fax 00 39 06-6792258. Vstupné se obecně pohybuje mezi 3 - 10 €, ale některé je i podstatné vyšší (např. šikmá věž v Pise 15 €). Do kostelů se sice vstupné neplatí, ale často najdete u vchodu pokladničku na dobrovolné příspěvky, které se poté obvykle použijí na opravy. Nikoli všude mají studenti nárok na slevu, avšak mnohá státní muzea a archeologické památky mohou zdarma obdivovat občané ze zemí EU, mladší 18 let a starší 60 let. Padesátiprocentní slevu na vstupném do mnoha muzeí a historických objektů mohou získat také držitelé jedné z mezinárodních karet, například GO 25, ISIC nebo Euro 26. Slevy se běžně poskytují také turistickým výpravám.

PRACOVNÍ HODINY

Typický italský pracovní den začíná v 8.00 nebo 9.00 hod. do 13.00 hod. a od 15.00 hod. do 18.00 nebo 19.00 hod., od pondělí do pátku. Pracovní den běžný u nás či v ostatní Evropě 9.00-17.00 (po italsku „orario continuato“) s hodinovou obědovou přestávkou se začíná šířit předevgším v severní části Itálie. Čím jdete Itálií níž a čím tradičnější je obchodní či výrobní náplň firmy, tím zakořeněnější je výše popsaná italská tradice.

Státní úřady zavírají ve 14.00 hod. Obchody jsou obvykle otevřeny od 8.30 nebo 9.00 hod. do 13.00 nebo 13.30 hod. a od 15.30 hod. nebo 16.00 hod. do 19.00 nebo 20.00 hod., ve větších městech bývají obchody otevřeny i přes polední přestávku, pracovní dobu bez přerušení dodržují také obchodní řetězce supermarketů a hypermarketů.

HISTORIE ITÁLIE

Původní osídlení území Itálie se měnilo. Národ Italů vznikal od roku 1871, předtím ovládali území záhadní Etruskové, což dokazuje množství zachovalých památek. Řekové pak přišli až v 8. století př. n. l. Roku 753 př. n. l. bylo založeno město Řím. Rostoucí Římská říše odolávala Kartagincům a Keltům, ale neubránila se náporu Germánů a rozpadla se. V 1. století se šířilo křesťanství z Říma do jižní Itálie a později na sever. Císařem Konstantinem bylo prohlášeno za oficiální náboženství. Ve středověku patřila Itálie k nejvyspělejším státům Evropy, rozvíjela se města jako Benátky, Janov, Florencie, Milán. V 18. století získali vliv Habsburkové. Následovaly Napoleonské války a vše vyvrcholilo ve sjednocení a připojení Říma roku 1871. V 19. století byla Itálie uznána jako světová velmoc, založila Trojspolek, počátkem 20. století se rozvíjela, pak ale vstupuje do první světové války. Po válce pod vedením Mussoliniho rostlo fašistické hnutí a byl nastolen totalitní režim. Kvůli druhé světové válce hospodářství Itálie ochablo. Po zatčení Mussoliniho Itálie kapitulovala. Italská republika byla vyhlášena 18. 6. 1946, o tři roky později vstoupila do NATO a začal obrovský hospodářský růst, z počátku se ale také projevila politická nestabilita. V současnosti je Itálie členem EMU, G-7, Evropské Unie a dalších důležitých organizací.

PLÁŽE

Modrý sen – italské moře. Představte si dlouhou cestu, která vás seznámí se zázraky italského poloostrova a italských ostrovů, která vám umožní prozkoumat tisíce a tisíce kilometrů pobřeží, pláží, útesů, lagun, zátok a zálivů. Jaderské – na východě (Mare Adriatico), Jónské – na jihu (Mar Ionio), Tyrhénské – na západě (Mar Tirreno) a Ligurské moře – na severozápadě (Mar Ligure). Italská moře jsou především zárukou zdravých míst a vod, což dokládají mnohá uznání a osvědčení mezinárodních institucí a organizací, jejichž činnost je zaměřena na kontrolu ochrany životního prostředí, přiznávající italskému pobřeží vysokou úroveň kvality. Pláže nabízejí návštěvníkům širokou škálu služeb, která je výsledkem tisícileté tradice pohostinnosti, umocněné růstem moderních a dobře fungujících struktur. Většina italských pláží je písečných, v některých oblastech jsou pláže štěrkopískové nebo z malých oblázků, příp. skalnaté. Velmi obecně lze říci, že Jadranské pobřeží je tvořeno převážně širokými písečnými plážemi, jižní část Itálie je hornatá a jsou zde pláže písečné se skalnatými úseky vhodnými k potápění. Západní pobřeží a Ligurská riviéra mají členité a velmi zajímavé pobřeží a pláže písečné, štěrkové i skalnaté a patří k nejkrásnějším částem Itálie (proto i ceny ubytování jsou vyšší než na pobřeží východním). Většina pláží v Itálii je vybavena tzv. plážovým servisem - tzn. slunečníky a lehátky - které je možné si na místě za poplatek pronajmout (příp. jsou zahrnuty v ceně pobytu - viz jednotlivé ubytovací kapacity). Pod pojmem plážový servis se rozumí slunečník a dvě lehátka, v ceně jsou obvykle také kabinky a WC a sprcha. Nezaplatíte-li si tuto službu, není možno lehátka používat - zpravidla však můžete použít část pláže před slunečníky směrem k moři (zde ale obvykle nelze použít vlastních slunečníků) nebo lze využít část volné pláže, která se nachází v každém místě (lze použít i vlastní slunečník). Upozorňujeme však, že v některých místech se volná pláž nachází jen na okraji letoviska a tudíž vzdálenost od ubytování může být i několik stovek metrů. Ojediněle se také platí za vstup na placenou pláž (i když nevyužijete plážového servisu). Orientační ceny plážového servisu od 35,- EUR/ týden (poslední řada), směrem k moři se ceny zvyšují. Některé hotely příp. apartmánové rezidence poskytují slevy na plážový servis - doporučujeme informovat se na místě. Sportovní zařízení - orientační ceny Pronájem šlapadel 7, 75,- EUR/ hodina Tenisový kurt od 15,- EUR/ hodina.

JEZERA

Italská jezera, malá jako kapky slzí anebo rozlehlá, aniž by však, snad kromě jezera Garda (největší jezero poloostrova), vytvářela iluzi moře, jsou jedinečnými a neopakovatelnými přírodními scenériemi. Podél jejich břehů čas zanechal vzpomínky mnohých tváří a příběhů, symboly umění a nostalgie.
Lago di Garda, Lago d´Iseo a Lago d´Idro – Předalpská jezera regionů Lombardie a Benátsko jsou zázrakem podnebí a prostředí: jakoby byla fragmentem Středozemního moře, který se náhodou nachází mezi masivními horami a zelení Pádské nížiny. Olivovníky, citrusové háje, zahrady plné květin pronikavých barev a tropických rostlin. Nezapomenutelný sen, krajina, které se téměř žádná jiná nevyrovná a která vás okamžitě okouzlí.
Jezero Lago Maggiore – tento kout severní Itálie, mezi Piemontem a Lombardií, je zemí vodních hladin. Rozkládají se zde dvě působivá jezera plná historie. Jezero Maggiore a jen o kousek dál jezero Lago d´Orta.
Jezero Lago di Como – v regionu, který je romantickým rájem ukrytým mezi mlhavou pádskou nížinou a štíty Alp, naleznete kouzelná a skvostná jezera Lario (Lago di Como) a Ceresio (Lago di Lugano), k nimž se postupně přidávají, trochu více na západ, Lago di Varese a posléze, směrem na jich, malá jezera Brianzy. Tato místa si ještě dnes zachovávají nedostižitelný náboj kouzla.

ELEKTRICKÁ SÍŤ

Italská elektrická síť má napětí 220 voltů, 50 Hz, střídavý proud. Zásuvky jsou v kontinentálním stylu, s dvěma okrouhlými hroty, dají se však do nich strčit jen tenké kolíky. Prodávají se v mnoha různých velikostech, mnohdy bez zjevného účelu. Ne všechny zástrčky dokážete zapojit do zásuvky, neboť v Itálii chybí tzv. "nulák", tedy hrot, jenž trčí ze zástrčky a kvůli němuž ji k zásuvce nepřipojíte. Každý hotel má ovšem buď standardizované zásuvky nebo připravenou mezizástrčku na recepci. Podobnou mezizástrčku (adaptér - spina di adattamento) můžete koupit v každých Domácích potřebách (Elettrodomestici) za cca 1,6 €.

NAHLÁŠENÍ POBYTU

Jiná rizika: Málokterý občan ČR, který jede na individuální turistiku do Itálie tuší, že by se měl po osmi dnesch přihlásit. Hotely, kempy a turistické ubytovny provádějí přihlášení automaticky. Ohlašovací povinnost platí podle informací MZV i pro cizince zproštěné vízové povinnosti. Nesplnění ohlašovací povinnosti, resp. neprokázání délky pobytu v Itálii, postihuje italská policie vyhoštěním a zákazem vstupu na dobu 5 let.

PASY, VÍZA

Do Itálie nemusí občané České republiky žádat o vízum, pokud jedou jako turisté a budou v zemi pobývat méně než tři měsíce. Pas ovšem musí být platný následujících šest měsíců po vjezdu do Italské republiky. Abyste mohli později v nezbytném případě doložit délku pobytu, řekněte si o vstupní razítko na rakousko-české hranici.
Pro turistické pobyty platí bezvízová dohoda na dobu 90 dnů. K prokázání délky pobytu se doporučuje žádat vstupní razítko. Při pozemní dopravě je třeba o něj požádat při překračování vnějších hranic schengenského prostoru.
Dle imigračního zákona je možno požadovat prokázání dostatečných finančních prostředků. Nařízení italského ministerstva vnitra upravuje požadované prostředky jak k vydání víza, tak ke vstupu na území Itálie, a to jak za účelem turistiky, tak za pracovním účelem.

CESTOVNÍ DOKLADY

Z České republiky lze vycestovat pouze s platným cestovním dokladem, v případě cesty do zemí Evropské unie, EHP a Švýcarska lze jako cestovní doklad použít platný občanský průkaz.
Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1.9.2006 může takto cestovat do 15 let věku a dítě zapsané do pasu rodiče od 1.3.2008 může takto cestovat do 10 let věku (v období od 1.9.2006 do 29.2.2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat).
Zákon č. 329/1999 Sb. o cestovních dokladech, ve znění zákona č. 197/2010 Sb. ruší s účinností od 1. července zapisování občanů mladších 10 let do cestovních dokladů rodičů.
Pokud byl zápis občana v cestovním dokladu jeho rodiče proveden přede dnem 1. července 2011, smí i po uvedeném datu tento občan překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu s rodičem, v jehož cestovním dokladu je zapsán,nejpozději do 26. června 2012. Po tomto datu musí každý občan cestovat se svým platným cestovním dokladem.