AKTUÁLNĚ

Časté otázky a odpovědi týkající se cestování a COVID 19.

15.02.2021

Lyžařská střediska v Itálii zůstávají na základě rozhodnutí uzavřena až do 5. března 2021.


08.02.2021

S největší pravděpodobností zatím můžeme potvrdit, že 15.02.2021 se otevře lyžařské středisko Livigno a spolu s ním i některá další - Bormio, Civetta, Aprica, Marilleva a Passo Tonale, snad také Paganella. Zároveň však musíme upozornit, že stále platí přísná pravidla jak pro vycestování do Itálie, tak pro návrat do ČR. Celou situaci pro Vás budeme nadále monitorovat a budeme přinášet postupně informace o tom kdy se budou otvírat další střediska. Podmínky pro realizaci pobytů v zahraničí jsou aktuálně následující:
a) pro vstup do Itálie je vyžadován negativní antigenní test, ne starší než 48 hodin, tyto testy provádí laboratoře a někteří obdvodní lékaři v místě Vašeho bydliště zdarma
b) před odjezdem z Itálie je třeba nechat se testovat také v místě, postačí antigenní test, o tom jak bude testování probíhat v jednotlivých střediscích a jak se bude cenově pohybovat budeme informovat průběžně
c) před návratem do ČR jsou cestující povinní vyplnit příjezdový formulář , po návratu je nutná samoizolace a nejpozději pátý den absolvování PCR testu

Časté otázky a odpovědi týkající se cestování a COVID 19.

Upozorňujeme, že pro ČR začínají dnem 8.10.2020 platit povinné testy

Mohu dovolenou stornovat?
Bude-li v době konání zájezdu vydán Ministerstvem zahraničních věcí ČR zákaz cestování do cílové oblasti nebo bude tato oblast uzavřená příslušnými místními úřady, má zákazník v souladu se zákonem právo na vrácení peněz. V případě uzavření hranic ČR, IT nebo jiného tranzitního státu z důvodu nemoci Covid, bude CK Consultour vracet celou uhrazenou částku.

Mohu zájezd zrušit, když budu mít strach na dovolenou odjet?
Stornovat nyní můžete, ale vzhledem k tomu, že samotná obava z budoucího možného výskytu koronaviru (či jiné nemoci), není důvodem pro uznání bezplatného odstoupení od smlouvy, bude se k odstoupení od Smlouvy o zájezdu přistupovat dle zákona a našich Všeobecných smluvních podmínek, tedy budou aplikovány stornopoplatky.

Co kdybych odjel na dovolenou a byla tam vyhlášena karanténa?
CK by se v takovém případě řídila pokyny a rozhodnutími daných úřadů, přičemž by Vám samozřejmě poskytla nezbytnou součinnost. V případě, že v místě Vašeho pobytů bude vyhlášena karanténa, kontaktujte nás a zároveň i asistenční službu Vaší pojišťovny.

Aktuální informace o cestování:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html
Všichni cestující by si před cestou do Itálie měli vyplnit čestné prohlášení, viz bod 2 v tomto odkazu MZV IT:
https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
Formulář pro cestu do Itálie - od 9.7. - AN (PDF, 40 KB)
Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika je povolen vstup s negativním PCR nebo antigenním (provedeným výtěrem) testem ne starším 48h od odběru. Pokud test není předložen, následuje povinná karanténa.

Nepočítá se s výjimkami pro osoby, které Covid prodělaly a které mají i nadále pozitivní výsledek testu.

POZOR!! Aktualizace dle tiskové agentury ANSA (14.2., 20:10h): Lyžařská střediska v Itálii zůstávají na základě rozhodnutí zdejšího ministerstva zdravotnictví uzavřena pro amatérský sport až do 5. března 2021 z důvodu šíření mutací koronaviru.

Konzultujte rovněž doporučení MZV ČR k cestování.

POZOR: Dne 12.2. bylo rozhodnuto o prodloužení zákazu pohybu mezi regiony do 25. února včetně, pokud neprokážete nezbytné důvody vaší cesty, tj. zdraví, práce, urgentní záležitost nebo návrat do bydliště či místa pobytu. Za porušení zákazu hrozí administrativní pokuta ve výši 400-3000 eur. Při cestě jedním vozidlem může být pokuta o třetinu vyšší.

Povinnost vyplnit si čestné prohlášení (autodichiarazione) a nahlásit svůj příjezd místní ASL - zdravotnímu zařízení - zůstává zachována (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione" a místo pobytu).

Od 14. února se většina Itálie ocitá ve žluté zóně (možnost cest v rámci regionu, možnost konzumace v barech a restauracích do 18h). Region Alto-Adiže/Trentino, Umbrie, Abruzzo, Ligurie, Toskánsko jsou od 14.2. v oranžové zóně, zatímco Sicílie přešla do žluté.

Všem zájemcům o příjezd do Itálie doporučujeme konzultaci dotazníku na stránkách místního ministerstva zahraničí - odkaz v kapitole Vstup a transit níže.

Uvnitř Itálie platí různý stupeň omezení pohybu dle regionů, aktuální stav na stránkách ministerstva zdravotnictví IT:
http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?area=nuovoCoronavirus&id=5351&lingua=italiano&menu=vuoto
Do 25. února se prodlužuje již existující zákaz pohybu mezi regiony i autonomními provinciemi. Přesun je možný pouze pokud prokážete nezbytné důvody vaší cesty, tj. zdraví, práce, urgentní záležitost nebo návrat do bydliště a vyplníte čestné prohlášení. Za neprokázání důvodu přesunu hrozí vysoké pokuty (400-3000 EUR).
Všichni cestující do Itálie musí vyplnit čestné prohlášení, viz odkaz MZV IT:
https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
Formulář - čestné prohlášení
Na co si dát pozor?
Roušky je povinno používat všude (uvnitř i vně). Nedodržení je pokutováno (400-1000 €). Restaurace, bary, hospody, bistra, zmrzlinárny i cukrárny jsou otevřeny pouze do 18:00. Pozor: celonárodní zákaz večerního vycházení od 22h-05h a další restriktivní opatření - více informací v kapitole 4. Porušení podléhá pokutám.

Consultour 15.02 2021

Pro jakékoli Vaše další dotazy jsme tu pro Vás.
Pokud chcete sledovat aktuální vývoj v Itálii s námi, zalajkujte si naši stránku na Facebooku.